Czy zdajesz sobie sprawę z tego, czym tak naprawdę różni się zobowiązanie kredytowe od zaciągnięcia pożyczki?

kredyt czy pożyczka - różniceDla większości z nas te pojęcie są ze sobą całkowicie zbieżne, jednak okazuje się, że w rzeczywistości nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego. Podczas gdy pożyczkę może bowiem nam udzielić w zasadzie każdy (osoba prywatna, parabanki, lombardy, firmy pozabankowe) często na dowolnych zasadach, kredyty są upoważnione udostępniać wyłącznie instytucje bankowe. Wiąże się to z tym, że każdy kredyt jej uregulowany wedle zapisów prawa bankowego, podczas gdy pożyczka to zobowiązane podlegające wyłącznie prawu cywilnemu.

Pożyczki może nam zatem udzielić nawet sąsiad, nie pobierając z tego tytułu jakichkolwiek odsetek czy innych opłat. Prawda jest jednak taka, iż większość instytucji finansowych pobiera w tym miejscu naprawdę lichwiarskie opłaty w formie nie tyle odsetek, co zazwyczaj sprytnie ukrytych prowizji i innych opłat – szczegóły pokaże Ci porównywarka chwilówek Epozabankowe.pl. Niezwykle istotna jest ponadto różnica w formie pożyczki oraz kredytu. W pierwszym przypadku forma może być tak naprawdę całkowicie dowolna. Pożyczkę stanowi więc nie tylko gotówka czy przelew bankowy, lecz może być nią także każdy przedmiot materialny.

Kredyt w przeciwieństwie do pożyczki w każdym wypadku musi być przekazany na konto kredytobiorcy w postaci przelewu bankowego. Świadomi tych poważnych różnic dokonujmy przemyślanych decyzji i nie mylmy tych dwóch zobowiązań finansowych.

Kategorie: Bez kategorii